Марко се избори со природата , ја доби својата животна битка , ја доби битката посветена на сите оние лица со Ретки Болести

Влада на РСМ: ТВ Алфа објави медиумска содржина во спротивност на Кодексот на новинарите и директно насочена против градењето добрососедски односи со соседна Србија и против традиционалното пријателство меѓу народите на
August 26, 2019
Кукан: Наесен Северна Македонија може да добие датум за преговори, за Албанија засега е нереално
August 28, 2019

Марко се избори со природата , ја доби својата животна битка , ја доби битката посветена на сите оние лица со Ретки Болести

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Малиот,оној голем ХЕРОЈ  Марко Пејчиновски во својот обидот да исплива 64 километри, посветени за лицата заболени од ретки болести ,поо 4 часа и 49 минути и минати 12 километри , поради болки во ногата беше принуден да се откаже од намерата да го преплива целото Охридско Езеро.

Херојот Марко , пливаше во екстремно лоши услови , оној кој не пливал низ езеро во ноќно време ,не знае.Хеорјот Марко , доколку с епогледне не пливач само 12 километри , од причина што водењето на Марко од страна на тимот , одредувајќи на пливачката стаза по пат на JPS, имаше доста скршнувања , па така доколку се земе во предвид водењето -„горе-долу“ по езерската шир ,Херојот Марко исплива некаде околу 20 километри. додатен елемент беше разбрануваното езеро,силните езерски струи на потегот Пештани-Трпејца,но најголем фактор секако дека е Темнината на ноќка.Херојот Марко можеше да види само мрак и силуетите на пловните објекти кој беа во негова пратња.

Но, неспорно е дека Херојот Марко ,во секое време во нормални денски услови ,може да ја преплива маратонската патека „Климе Савин“.До сега на негова возраст не постои дете која испливало ваква патека , додатно ако се знае фактот ,дека Херојот Марко плива само со своите раце , додека долните екстремитети не ги употребува,ваков подвиг ,на ниту едно дете не му успеал.

Марко се избори со природата , ја доби својата животна битка , ја доби битката посветена на сите оние лица со Ретки Болести,Херојот Марко го трасираше патот за зголемување на свеста кај нацијата , им даде силна подршка на сите лица со телесен хендикеп , на лицата заболени од ретки болести,Марко ја преплива Македонија, ги собори светските стереотипи.Големо браво за Хеоројо Марко.

С.Д.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.