Русковска: Нема ПИ мерка за Катица, предметите на СЈО нема да пропаднат ако има докази

АГЕНТИТЕ НА УБК-ПЕТРУШЕВСКИ И ГОЦЕВ , ПАДНАА ВО НОВАТА АКЦИЈА НА МВР ЗА СУЗБИВАЊЕ НА ТРГОВИЈА СО НАРКОТИЦИ
July 20, 2019
Фон дер Лајен: Не смееме да им ја затвориме вратата на Северна Македонија и Албанија
July 20, 2019

Русковска: Нема ПИ мерка за Катица, предметите на СЈО нема да пропаднат ако има докази

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

И да остане мислењето на Врховен за истрагите на СЈО отворени по 18 месеци, новото обвинителство може да го почне предметот „Империја“ од почеток, порача обвинителката Вилма Русковска, која со новиот закон се предлага да остане на чело на новото обвинителство во кое ќе се спојат нејзиното и СЈО и ќе се вика: Основно јавно обвинителство за гонење организиран криминал и висока корупција.

Таа во нејзиното денешно гостување во емисијата „Стадион“ на Канал 77 вели дека не смета оти случајот „Рекет“ ќе влијае на предметот „Империја“.

За останатите предмети на СЈО, рече дека не мора да пропаднат.

– Било кој од предметите ако има доволно докази нема да пропадне – рече Русковска.

За новиот закон таа рече дека се изненадила и оти од новинарите дознала за предлог-законот кој вчера го презентираше премиерот Зоран Заев. Рече дека сигурно ќе има забелешки, а една од нив ја посочи во делот на тоа дека наместо нејзините обвинители, пред Апелација предметите треба да ги застапува вишото обвинителство.

За информацијата која вчера ја изнесе лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, дека има мерка „С“ односно забрана за излегување од државата на Катица Јанева, Русковска рече дека за неа нема посебна истражна (ПИ) мерка.

– Од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција не е побара ПИ мерка за Катица Јанева. Не ја следиме, дали некој друг ја следи не знам – рече Русковска.

Вториот телефон на специјалната обвинителка, рече таа, засега не е пронајден.

Коментирајќи го случајот со рекетирање бизнисмени, таа рече оти не може да сфати како некој може тоа да го прави.

– Мене мозокот не ми работи во таа насока – рече обвинителката.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.