ЕК: Да продолжат истрагите за „бомбите“ и да се најде решение за статусот на СЈО

СЈО крева раце од Катица Јанева: Поединци не го прават СЈО
July 16, 2019
Русковска: Заев прв нѐ извести за „рекет“ и праша дали да поднесе кривична
July 18, 2019

ЕК: Да продолжат истрагите за „бомбите“ и да се најде решение за статусот на СЈО

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

По оставката на Катица Јанева, Европската Комисија во реакција за МИА порачува дека истрагите за илегалните прислушувања треба да продолжат.

– Европската Унија ја прима на знаење најавата на Катица Јанева дека има намера да поднесе оставка, се вели во писмената реакција на Европската Комисија.

Понатаму во коментарот, ЕК повторува дека е „важно сите парламентарни политички партии да продолжат да работат за изнаоѓање одржливо решение за статусот на Специјалното јавно обвинителство“.

– Европската Унија потсетува дека е важно да се продолжи со воспоставување отчетност за криминалите кои произлегуваат и се поврзани со илегалните прислушувања, стои во кусото соопштение од Европската Комисија.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.