Во спектакуларно финале Новак го освои Вимблдон, по петти пат

Пендаровски: Галичка свадба, потекнувам од ова село и од овој крај
July 14, 2019
Анѓушев: Половина од патот Кичево-Охрид готов за неполна година
July 14, 2019

Во спектакуларно финале Новак го освои Вимблдон, по петти пат

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

По 4 часа и 55 минути игра, Новак Ѓоковиќ го победи Роџер Федерер со 3 спрема 2 (7-6/5, 1-6, 7-6/4, 4-6, 13-12) и по 5.ти пат го освои грандслемот во Вимблдон, за првпат во историјата преку новото воведено правило, со триумф од 13-12 во тај-брејк во последниот сет.

Победата против Швајцарецот на овој турнир, на Ѓоковиќ му донесе награда од 2,5 милиони евра.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.