Анѓушев: Половина од патот Кичево-Охрид готов за неполна година

Во спектакуларно финале Новак го освои Вимблдон, по петти пат
July 14, 2019
Обвинителство: Боки 13 и Кичеец барале 8 милони евра за да помогнат на осомничен, се бара притвор
July 15, 2019

Анѓушев: Половина од патот Кичево-Охрид готов за неполна година

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Недостиг на финансиски средства бил главна причина за застојот на изградбата на патот Кичево-Охрид, кој траел четири години, а сега фокусот е за период не подолг од една година половина од тој пат да биде пуштен во употреба.

Ова го најави вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, во интервју за Сител напоменувајќи дека одобрението за кредит од Ексим банка го добиле пред два дена.

-За Кичево-Охрид имаше застој не поради неорганизираност или технички проблеми, туку поради недостиг на финансиски средтва. Кредитот со Ексим банка беше истечен на 19 јануари и практично немаше финансиски средства за да се продолжи со работа. Аплициравме во ноември, но одобрението од Ексим до добивме пред два дена и сега ќе се интезивираат работите на патот Кичево-Охрид, особено во делот од Врбјани до Охрид. Ќе гледаме половина од тој пат, кој е со должина од 60-тина километри, односно околу 30 километри да биде пуштен што е можно најбрзо, во период не подолг од една година, истакна Анѓушев.

Тој нагласи дека автопатиштата се надвор од буџетот и се во буџетот на претпријатието за државни патишта. Нагласи дека за патот Миладиновци-Штип перцепцијата е дека нешто се успорило.

– Напротив, овој пат се гради четири и пол години. Во првите две беа изградени околу 55 отсто потоа за една и пол година беа изградени 45 отсто и тој е пуштен за употреба, додаде Анѓушев.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.