ПРЕКРАСНА ИЗВЕДБА НА ВАНЕСА МЕЈ, ПУБИЛКА „ШАБАНАРИЈА“ НА АЦА ЛУКАС?!

Парите кај граѓаните: Со мерката за поврат на ДДВ досега скенирани се 2 милиони фискални сметки, промет од близу 17 милиони евра
July 13, 2019
Српски парламентарец тврди: Вучиќ го шпионира разузнавачка група сместена во авто-салон во Скопје
July 13, 2019

ПРЕКРАСНА ИЗВЕДБА НА ВАНЕСА МЕЈ, ПУБИЛКА „ШАБАНАРИЈА“ НА АЦА ЛУКАС?!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Режисерот Александар Поповски : “ – Ако дивоградбите ги разбереме како метафора на нашиот свет, тогаш Горан, треба твоето диво месо да го земеме како рецепт. Значи, јас читам сега диво месо, а Вие слушајте диво градби“.

В‘чера сите патишта водеа кон н Охрид. Со мега популарната британска виолинистка виртуоз Ванеса Меј, вечера на сцената на  Античкиот театар беше отвореноно 59-то издание на светски престижниот фестивал „Охридско лето“. Прекрасна до сега невидена сценографија,прекрасни цветни аранжмани од фантастичните раце на охриѓанката ,нашата Дида Ајруш и Инмпакт груп од Охирд.Одличен протокол ,организиран беспрекорно од страна на менаџментот на фестивалот Охридско Лето.Ванеса Меј со фантастичена изведба на музичката бајка ,која произлегуваше од прекрасните раце и нејзината љубов ,виолината.

ОХРИДСКО ЛЕТО НЕ ЗАСЛУЖУВА ВАКОВ ВИД НА ПУБЛИКА!

Синоќа на Антички театар во Охрид ,на настапот на Ванеса Меј, уште еднаш се докажа , дека нашиот менталитет е далеку ,далеку , од оние европски и светски вредности.80% од публикумот , воопшто ниту имаа основни познавања ,која е Ванеса Меј, која е уметничката свестка вредност на фестивалот Охридско Лето??!! За таа група , голем а на присутни на Антички театар , најбитно им беше ,само еден сегмент во нивното бедно животно портфолио,нивното мото ДА БИДАТ ВИДЕНИ , како дел од некаква си елита?! Додека Ванеса Меј и нејзината Виолина произведуваа музички вредности, поголем дел од публикумот со селјачки вредности..Со мобилните телефони во раце,наместо да слушаат врвна изведба на звуците на виолината на Ванеса Меј, тие 3 часа поминаа на сликање на Селфи и објавување по социјалните мрежи??!! За нив настапот на Ванеса Меј, беше ,лечење на сопствени комплекси на некаква си висока вредност во опшеството, па така недоветните,кој се испотепаа да добијат гратис карта , му го земаа местото на оние луѓе кој уживаат во музиката.како и да се облечат овие лица, небитно вредноста на нивната брендирана гардероба , душите им се празни, не ја осознале основната порака на фестивалот Охридско Лето, а ниту на присуството на безвременското чудо Ванеса Меј?!жално но вистинито…

НА ВАНЕСА МЕЈ СЕ СЛИКАА И ГЛУПИРАА , ВО ДИВОГРАДБА СЕ ЖУРКАА И УЖИВАА?БРАВО БЕ ДЕЧКИ?!!

Дечкиве не ја разбраа ниту пораката која на отворањето им ја испрати Режисерот Александар Поповски!?Едвај чекаа да го напуштат Антички театар во Охрид ,веднаш поитаа на една дивоизградена плажа во Охрид,која е дел од препораките на УНЕСКО, плажа која никој никому не плаќа закуп,а сите се забавуваат?! Е,за таму нема замерка политичката и другата „блесава“ аздисана квази елита, таму не свиреше Ванеса Меј, таму Аца Лукас срце им параше.Замина елитизмот од Антички татар, сега на пивидок излезе селјачкиот елитизам , провладеа она нивното исконско ,и, повторно фрчеа селфи по социјалните мрежи, она од типот :Со премиерот,ссо гардоначалникот, со министерот , со к…Т. Културата преставува стил на живот,за жал кај нас сеушете преовладува стилот на Ибарска Магистрала и забавите од типот на „ У кафани Шоферска Ноќ“.Аста Ла Виста , до енкое наредно отворање на Охридско Лето,а ти Европо , патувај и не чекај на нас….

Сашо Денесовски

 

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.