Константине, лути се на другар ти Тунтев што го остави охридскиот аеродром без контролори на летање

М-НАВ: Вчера имаше рекорден број летови над македонското небо
July 7, 2019
Со пари од граѓаните на Охрид градоначалникот Георгиески го парализира Охрид
July 7, 2019

Константине, лути се на другар ти Тунтев што го остави охридскиот аеродром без контролори на летање

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Авионот на „Туркиш Ерлајнс“ на релација Истанбул – Скопје кој се превезуваше охридскиот градоначалник Константин Георгиески, крена голема фама преку неговиот сокриен пиар Љупчо Танески, но да ја појасниме:

Точно дека на скопската котлина имало силно невреме и било незвозможно слетување на воздухоплов во такви временски услови. Нормално во такви услови доколку воздухопловот влегол во облачна маса КУМУЛУНИМБУС, воздухопловот да се појави тресење и нестабилност која е  нормална појава, но новите типови авиони излегуваат без било какви оштетувања. Воздухопловот кружел низ Пелагониската котлина и чекал од контролата на скопскиот аеродром, а не добил дозвола за слетување.

Што се однесува зашто воздупловот не слетал во вториот аеродром во РСМ -охридскиот аеродром, причината е многу едноставна.

Контролата на летање на охридскиот аеродром нема доволен број на вработени контролори и не може да го опслужува охридскиот аеродором 24/7. Строгите правила на возухоплниот сообраќај не дозволуваат слетување на воздухоплов без контрола на летање која го наведува воздупловот до земја и тука не може да има импровизации, како што беше случајот на средината на 90тите години кога другарчето на Константин контролор на лет „БУМБАР“ наведуваше воздухолов преку мобилен телефон од охридскиот пазар, па така воздупловот наместо да  слета на охридскиот аеродром се урна горе на Тројанската Чука кај охридскиот аеродром, при што починаа сите патници и екипаж.

Капетанот на возупловот на „Туршкиш Ерланјс“ донел исправна одлука што побарал враќање назад во Истанбул каде што извршил безбедно спуштање на воздухопловот со што ги заштител животите на патниците.

Константине, лути се на другар ти Тунтев, срамно е охридскиот аеродром да остане без контрола на лет.

С.Д

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.