Првиот човек на Бундестагот го испофали Ципрас за Договорот од Преспа

Хан: ЕУ мора да ги почитува своите ветувања и да ја награди земјата што постигна историски напредок
July 4, 2019
Заев: Очекуваме датум во октомври, проширувањето може да оди паралелно со реформите во ЕУ
July 5, 2019

Првиот човек на Бундестагот го испофали Ципрас за Договорот од Преспа

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле, за германскиот весник „Ди Цајт“ упатува пофални зборови за грчкиот премиер Алексис Ципрас, и вели дека покажал лидерство со Договорот од Преспа и ги деблокирал односите со Северна Македонија, објавија грчките медиуми.

-Алексис Ципрас „постигна важно достигнување на политичката лидерска способност, бидејќи ги деблокираше односите со Северна Македонија“ – вели Шојбле за денешното издание на неделникот „Ди Цајт“ и на грчкиот премиер му припишува дека за Договорот од Преспа претрпе „политички отпор во внатрешноста“ и како што истакнува весникот, е под закана на пораз на претстојните избори.

„Една од причините за тоа веројатно е и договорот за името за кој се разлутија многу Грци“, додава „Ди Цајт“, пренесува грчката новинска агенција АНА – МПА, јави дописничката на МИА од Атина.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.