Поранешен новинар стана претседател на Европскиот парламент

Заев: Во новата претседателка на ЕК имаме голем пријател
July 3, 2019
Влада: Ненамерна грешка при изведување на химната
July 4, 2019

Поранешен новинар стана претседател на Европскиот парламент

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Италијанскиот социјалист Дaвид-Марија Сасоли денеска е избран за претседател на Европскиот парламент.
Сасоли (63) беше избран во вториот круг од гласањето.
Мандатот на претседателот на ЕП е две и пол години.
Сасоли е поранешен новинар по потекло од Фиренца и пратеник во Европскиот парламент веќе една деценија.
ФОТО: EPA / PATRICK SEEGER

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.