Рашковски не дава оставка, се извинува до небо (ВИДЕО)

Потврден притворот за осуммината за „Шпанските скали“
July 1, 2019
Тамара со концерт во Охрид
July 2, 2019

Рашковски не дава оставка, се извинува до небо (ВИДЕО)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Генералниот секретар на Владата Драги Рашковски денеска на прес-конференција во Владата рече дека не планира да си поднесе оставка од функцијата по случајот за М-НАВ кој беше обелоденет по објавена снимка во која се слуша неговиот глас и на уште двајца државни функционери, за наводно местење тендер за италијанска фирма.

– Ова е верзија на разговорот. Кога ќе стигне официјална пресуда од страна на судските органи, во кривичната постапка тогаш да седнеме и повторно да разговараме – рече Рашковски, одговарајќи на новинарско прашање дали има намера да поднесе оставка по објавениот разговор.

Изнесувајќи детали од случајот со набавката на АТМ системот за контролата за летање финансиран од страна на Европската банка за обнова и развој, Рашковски информира дека договорот за избор на италијанската фирма е направен уште во 2017 година од страна на Живко Поповски, татко на поранешниот министер за надворешни работи Никола Поповски.

Рашковски информира дека е разрешен поранешниот директор на техника во М-НАВ Климент Чепуњовски поради одредени пропусти во работењето и загрозување на безбедноста на македонското небо.

– Причината поради која е сменет Климент е дека постоеле одредени пропусти, но јавноста може да биде смирена бидејќи сите тие пропусти се надминати – истакна Рашковски.

Тој на прес-конференцијата се извини, како што рече, „до небо“ на оние кои биле повредени од објавената верзија од разговорот.

– До небо се извинувам на сите кои се нашле повредени во оваа верзија од разговорите, се извинувам и до Италија, ромската заедница, каде имам мал милион пријатели – рече Рашковски.

Целата прес-конференција на која тој имаше и презентација можете да ја проследите во видеото во продолжение:

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.