Потврден притворот за осуммината за „Шпанските скали“

Жаклина Лазаревска „ Балаго ме ономе ко брго полуди, цео му живот проџе у весељу“!Има ли крај на глупоста???
July 1, 2019
Рашковски не дава оставка, се извинува до небо (ВИДЕО)
July 2, 2019

Потврден притворот за осуммината за „Шпанските скали“

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Кривичниот суд Скопје на денешната седница ги отфлри жалбите по изречената мерка притвор за осум лица кои беа приведени во петокот под сомнение за злоупотреба на службената положба и овластување, а едно од лицата за несовесно работење во службата во врска со „Шпанските скали“.

„Постапувајќи по жалби од осум лица, осомничени од Јавното обвинителство за кривичното дело Злоупотреба на службената положба и овластување, поднесени против решенија на судија на претходна постапка од 28.06.2019 година, Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд – Скопје денеска одржа седница во присуство на странките. По разгледување и ценење на фактите и наводите на странките во постапката, Советот донесе решенија со кои ги одби жалбите и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка со кои за осумте лица се прифаќа предлогот на Јавниот обвинител и им се определува мерка притвор во траење од 30 дена, се наведува во соопштението од Основниот кривичен суд – Скопје.

По наредба на надлежен јавен обвинител, во петотокот е спроведена истражна постапка против 11 лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување, а едно од лицата за несовесно работење во службата, при што со своите дејствија предизвикале штета на Буџетот од 2,6 милиони евра. Еден од осомничените е недостапан за органите на прогонот, а за две лица се изречени мерки за претпазливост.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.