Силен земјотес ги вознемири жителите на Охрид и Битола

Анѓушев: Наскоро интензивирање на изградбата на автопатот Кичево – Охрид
June 29, 2019
Груевски: Зошто ако веќе за таква работа се апси, со Јанакиески заедно не е и Сугарески?
June 29, 2019

Силен земјотес ги вознемири жителите на Охрид и Битола

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес во 15 часот и 01 минути регистрирше земјотрес, чиј епицентар се наоѓа 180 km југозападно од Скопје во соседна Албанија и потекнува од епицентралното подрачје Корча, пренесува „Сител“.

Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 4.7, а беше почувствуван од населението во Охрид и околината со интензитет од IV степени, Битола и околината со интензитет од III, според Европската макросеизмичка скала. Во останатиот дел на Македонија земјотресот беше почувствуван со интензитет II степени од истата скала.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.