Заев за Зафировски: Нема да бидам истражен орган зошто некој има сметка дома или надвор од земјата

Јанакиески меѓу приведените во големата полициска акција
June 28, 2019
Ќе ги обезбедиме сите материјални докази, рече министерот Спасовски околу случаите за кој пишува новинарот Героски
June 29, 2019

Заев за Зафировски: Нема да бидам истражен орган зошто некој има сметка дома или надвор од земјата

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Законот ми дал право да ангажирам советници и согласно трошоците што ги создава според самиот ангажман, нормално се определува и надоместокот, што исто така законот ми го дал како рамка. Немам намера да бидам истражен орган зошто некој има сметка дома или надвор од земјата, одговори премиерот Зоран Заев на обвинувањата од пратеникот Антонијо Милошоски искажани од говорницата на денешната собраниска седница на која се поставуваат пратенички прашања во врска со советникот на премиерот Љупчо Зафировски за односи со Франција.

Пратеникот Милошоски рече дека советникот Зафировски не живее во Париз, има постојано живеалиште во Скопје и не ја прима платата во Скопје.

– Целосно законот ми го дава тоа право и незнам зошто треба да се прави ваква драматургија. Некојпат не мора да биде универзитетски професор или експерт, човекот е  франкофон, зборува француски има свои конекции, кои, сум верувал дека во моментот на ангажманот може да бидат од помош заради тоа што амбиентот што го создавам околу мене како премиер, а тоа ми влијае на носењето на одлуки, мојата перцепција е дека такви луѓе кои допираат до луѓе околу раководството на Франција, како наш стратешки партнер и пријател, ќе има можност директно да доставуваат информации плус кои се од наша полза и да креираат позитивна атмосфера при процесот на одлучување за наштие интегративни процеси, но и унапредување на економската соработка меѓу нашите две земји – појаснуваше премиерот Заев.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.