НДП ги напушти и Владата и Собранието

Анѓушев: Наскоро интензивирање на изградбата на автопатот Кичево – Охрид
June 26, 2019
(Галерија) Присебноста на Келнер и брзината на „ИМП Охрид “, спасија еден живот во центар на Охрид.
June 26, 2019

НДП ги напушти и Владата и Собранието

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Не прифаќаме одземање на министерството од коалицискиот партнер, за да задоволите коалициски партнер на СДСМ, порача Весел Мемеди, лидер на НДП и потпретседател на Собранието на прес конференција за предлогот на премиерот Зоран Заев за разрешување на министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу.

Тој информира дека ќе поднесат неотповикливи оставки од сите директорски места, управни одбори и дека тој ќе се повлече од функцијата потпретседател на Собранието и дека повеќе не е преатеник.

– Не може да има пазар за министерско место, бидејќи оваа министерство секогаш го воделе Албанци министри, и јас немам мандат да правам пазар во име на Албанците и да го отстапам оваа министерство на коалицискиот партнер на СДСМ. Немам никаково морално право, ниту едно друго право, да жртвувам една чесна и способна фигура како што е мојот министер Сухејл Фазлиу. Ако коалиционите партнери СДСМ и ДУИ посакуваат да го продолжат нашиот заеднички пат кон заокружување на финалните цели, со најкоректниот и најчесниот партнер што некогаш го имале, НДП, тогаш СДСМ треба да го повлече предлогот за разрешување на нашиот министер, а другиот коалиционен владин партнер ДУИ, да не го гласа разрешувањето на нашиот министер – рече Мемди.

Плусинфо вчера објави дека НДП е можно да излезез од Влада.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.