Предлогот за нови министри в среда на собраниска седница

Новите министри се Димковски, Нуредини, Исмаили и Милевски, а Заев и на местото на Тевдовски, привремено,и толку!
June 23, 2019
Федерер по десетти пат најдобар во Хале
June 23, 2019

Предлогот за нови министри в среда на собраниска седница

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Седницата на Собранието на Република Северна Македонија на која на дневен ред е предлогот за избор на членови на Владата, е закажана за среда во 11 часот. На истата 103. седница е и предлогот за разрешување на министрите кои ќе бидат сменети.

Предлогот за избор на нови министри во Владата, премиерот Зоран Заев го достави денеска до претседателот на Собранието Талат Џафери. Трајан Димковски е предложен за нов министер за земјоделство, Насер Нуредини за животна средина и просторно планирање, Хусни Исмаили за култура, Горан Милевски за локална самоуправа и Садула Дураки за политички систем и односи меѓу заедниците. Обврската министер за финансии ќе ја преземе лично премиерот, кој, како што кажа порано, денеска, ќе ја извршува оваа функцијата во определен период заедно со функцијата претседател на Владата.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.