Финаниска полиција со кривични за 51 лице и 28 фирми: Штета од над 8 милијарди денари

Директорот на Институтот за јавно здравје „преспал“ долгови од над 650.000 евра
June 21, 2019
Заживува изградбата на „Чебрен“, тендер до крајот на годината
June 21, 2019

Финаниска полиција со кривични за 51 лице и 28 фирми: Штета од над 8 милијарди денари

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Директорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми, денеска на прес-конференција презентираше што сработиле во текот на оваа година, заклучно со вчерашниот ден, при што рече дека поднеле вкупно 28 кривични пријави.

Тие се поднесени против 51 лице и 28 фирми, а се однесуваат на сомненија за 48 кривични дена.

Шетата која е причинета во овие случаи, рече Муарени, изнесува над 8 милијарди денари.

Пријавите се поднесени до надлежните јавни обвинителства, меѓу осомничените има и актуелни функционери.

Директорот најави дека очекува брза реализација и на други предмети за кои во моментов се обезедувааат докази. Тој рече дека е задоволен од соработката со обвинителствата, но нагласи дека им е потребно повеќе време за „убедување“ на обвинителите, кои се правници, дека во одреден случај навистина има финансиски криминал.

Од финансиската полиција денеска ги презентираа и дел од случаите за кои во јавноста има најголем интерес:

Финансиска полиција влезе во МРТВ: Директорот земал кредит без дозвола

Директорот на Институтот за јавно здравје „преспал“ долгови од над 650.000 евра

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.